C# İlk Program

 • 1546
 • (2)
 • (5)
 • 19 May 2017

C# Console Projesi Oluşturun

Microsoft Visual Studio penceresinde File menüsü içerisinde New menüsünden Project tuşu ile yeni proje oluşturabilirsiniz. Visual Studio üzerinde çok çeşitli proje türleri bulunmaktadır. Bu proje türlerine Project Template adı verilmektedir.

Açılan pencereden proje türü olarak Console App (.NET Framework) türünü seçin. Bu proje türü ile .NET Framework kütüphanesi kullanılarak siyah ekranda çalışan bir uygulama geliştirebilirsiniz.

Proje adını FirstApp olarak belirleyip OK tuşuna bastığınızda projeniz oluşacak ve karşınıza ilk Program.cs dosyasının içeriği gelecektir.

Yukarıda gördüğünüz ekranda proje adınızla aynı bir namespace programın çalıştırılacağı class ve programı başlatan metot olan Main metodunu görmektesiniz. F5 tuşu ile programı çalıştırıp başlattığınızda program sadece açılıp kapanacaktır. Çünkü içerisinde herhangi bir işlem kodlanmamıştır.

Aşağıdaki kodları olduğu gibi kullanabilirsiniz.

  
using System;
using System.Collections.Generic;
using System.Linq;
using System.Text;
using System.Threading.Tasks;

namespace FirstApp
{
  class Program
  {
    static void Main(string[] args)
    {
      Console.WriteLine("İlk siyah ekran uygulamam!");
      Console.ReadKey();
    }
  }
}

Programı çalıştırdığınızda konsola (siyah ekrana) "İlk siyah ekran uygulamam!" yazdırıldığını göreceksiniz. Ardından program konsol üzerinde sizden bir tuşa basmanızı beklemektedir.

Console sınıfına ait WriteLine metodu ile ekrana yazı yazdırılmaktadır.

Console sınıfına ait ReadKey metodu ile ekrandan tuş okunmaktadır. Ardından program sona ermektedir.

ReadKey yerine ReadLine metodu kullanılırsa ekrandan tuş yerine metin okunur. Yani ekrana yazı yazıp Enter' a bastığınızda o satırı çalıştırır ve program kapanır.

En üstte using ile belirtilmiş bazı ifadeler görmektesiniz. Bunlar projenin ilgili dosyasına (burada Program.cs) eklenen kütüphanelerdir. Örneğin şu ana kadar yazılan iki satır System kütüphanesine aittir. Eğer farklı şeyler yapmak isterseniz, yapmak istediğiniz işlemlerin bulunduğu kütüphaneyi eklemeniz gerekmektedir. Mesela MS-SQL veritabanına bağlanmak için ilgili kütüphaneyi, MongoDB veritabanı için ilgili kütüphaneyi, pencere oluşturmak için de ilgili kütüphaneyi kullanmalısınız.

Main çalıştırma metodunun string[] türünde args isimli bir parametresi bulunmaktadır. C# dilinde string metin türüdür. Ancak bir türü tanımlarken sonuna [] koyarsanız o türden bir dizi tanımlamış oluşsunuz. Yani args içerisinde birden fazla metin değeri bulundurabilen bir metin dizisidir.

Bu args isimli parametrenin amacı kısaca şöyledir. Windows üzerinde cmd komut satırında bir programın adını yazarak çalıştırabilirsiniz. Mesela notepad yazarsanız Not Defteri çalıştırılır. Ancak komut satırında bulunduğunuz dizindeki bir dosyayı açmak için notepad file.txt yazarak file.txt isimli dosyayı açabilirsiniz.

İşte bu noktada "dosya.txt" yazısı args parametresinin birinci elemanı gibidir. Yani programladığınız programın yanına eklenen parametreleri burada tanımlarsınız. Bu parametreler daha sonra programınız ile birlikte açılabilecek dosya türlerini tanımlamanıza yardımcı olacaktır.

İlişkili İçerikler

C++ dili ile ilk programınızı yazmak için ücretsiz olan Dev-Cpp uygulamasını indirip kurabilirsiniz. Dev-Cpp kendi editörü ve derleyicisi ile yazdığınız kodları rahatlıkla çalıştıracaktır.

C# programlama dilinde kullanılan değişken türleri ve bu türlerde tanımlanmış verilerin nasıl kullanılabileceğini bu içerikte öğrenebilirsiniz.

.NET Framework tabanlı siyah ekranda çalışan çeşitli uygulamaları geliştirebilmek son derece basittir.

Paylaşın
Etiket Bulutu