C# Uygulamasının Windows Her Açıldığında Açılması

  • 172
  • (1)
  • (5)
  • 03 Ara 2018

Yazdığınız bir Windows uygulamasının işletim sistemi her açıldığında açılmasını isteyebilirsiniz. Bu işlem için kayıt defterine kayıt eklemeniz gerekmektedir. Bu kaydı da kod üzerinde eklemek son derece basit bir işlemdir.

Microsoft.Win32.RegistryKey kayıt defteri kaydı için oluşturulmuş bir veri türüdür. Microsoft.Win32.Registry içerisindeki static metotlarla kayıt oluşturabilirsiniz.


// regedit kayıt defterinde bu yolda bir anahtar oluşturulur
Microsoft.Win32.RegistryKey key = Microsoft.Win32.Registry.CurrentUser.OpenSubKey("SOFTWARE\\Microsoft\\Windows\\CurrentVersion\\Run", true);
// anahtarın değeri olarak programın exe yolu belirlenir
key.SetValue("CevizDahiliTelefonlar", "\"" + System.Reflection.Assembly.GetExecutingAssembly().Location + "\"");

System.Reflection.Assembly.GetExecutingAssembly().Location değeri size programınızın çalıştırıldığı yolu verir. Örneğin programınız C:\Program Files\MyApp\Program.exe yolunda bulunuyorsa bu değeri verecektir. Bu değeri SOFTWARE\\Microsoft\\Windows\\CurrentVersion\\Run yolundaki kayıt defteri anahtarına bir değer olarak oluşturduğunuzda Windows her açıldığında programınız da otomatik açılacaktır.

Bu kodu programınızın ilk başladığı metoda yazın.

Eğer uygulamanızın her çalıştığı esnada bu işlemi yapmasını istemiyorsanız, Setup programı içerisinde de bunu tanımlayabilirsiniz.

İlişkili İçerikler

Android Studio IDE' si içerisinde Java dili ile Android' de çalışan mobil uygulamalar geliştirmek mümkündür. Bu içerikte nasıl basit bir uygulama oluşturabileceğinizi inceleyebilirsiniz.

Paylaşın
Etiket Bulutu