MS-SQL Update ile Veri Güncelleme

  • 740
  • (1)
  • (5)
  • 07 Haz 2017

TRecords veritabanı üzerinde update komutu kullanılarak temel sorgular incelemeye devam edilebilir. Bu komut tablodaki mevcut bir kaydı güncellemenizi sağlar. Sorgu içerisinde kullanımı ise şu şekildedir.

update tabloStok set StokAdet = 3

Burada dikkat etmeniz gereken en tehlikeli unsur bu sorgunun herhangi bir koşul içermediği için mevcut bütün kayıtları değiştireceğidir. Sorguyu çalıştırdıktan sonra nasıl bir sonuçla karşılaşacağımıza bakmak için select * from tabloStok sorgusu ile kayıtları inceleyelim.

Tabloda sadece 5 kayıt olduğu için bu durumu düzeltebiliriz. Ancak 500.000 kayıtlı bir tabloda böyle bir sorgu çalıştırdığınızı düşünürseniz, baş ağrıtan sorunlara sebep olacağı kesindir. Böylesi durumlardan sakınmak için select dışında ekleme, silme ve güncelleme amaçlı yazılan sorguları dikkatli bir biçimde inceleyerek çalıştırmak ve veritabanı yedeklerini sık sık almak gerekmektedir. Tabloyu eski haline getirmek için MS-SQL Management Studio' nun solundaki bölümden tablo ismini sağ tıklayıp edit arayüzünü açabiliriz.

Açılan edit arayüzünde StokAdet alanlarını eski haline getirebiliriz.

Koşullu Update Sorgusu

Tablo içerisinde belli kayıtları güncellemek için koşul belirlemeniz gerekmektedir. Bu koşul yine where kelimesi ile belirlenebilmektedir. Örneğin sadece UrunID değeri 12 olan stok kaydının StokAdet değerini değiştirmek istersek şöyle bir sorgu kullanacağız.

update tabloStok set StokAdet = 3 where UrunID =
(select top 1 UrunID from tabloUrunler where UrunAdi = 'MSI B450M PRO-M2 AM4')

Ürün id numarası ile çalıştırılan update sorgusu ile birebir aynı işlemi yapacaktır.

İlişkili İçerikler

MS-SQL veritabanı sistemi Microsoft' un yıllardır geliştirip güncellediği ilişkisel bir veritabanı türüdür. Her türlü uygulamanıza rahatlıkla bağlayabileceğiniz veritabanlarını oluşturabilirsiniz.

MS-SQL veritabanı tablolarına veri satırları girmek oldukça kolay bir işlemdir.

MS-SQL veritabanı tablolarındaki veri satırlarının nasıl silindiğini öğrenebileceğiniz metni inceleyebilirsiniz.

Paylaşın
Etiket Bulutu